Στο Πολεμικό Μουσείο πραγματοποιήθηκε το Αφιέρωμα στις Θρυλικές Ηρωίδες Διρού στις 18 Ιουνίου με την συνεργασία των συλλόγων Σύνδεσμος Απανταχού Λακώνων ο Λυκούργος, Προναία Αθηνά, Κοσμόπολις, Αρεοπολιτών Μάνης υπό την αιγίδα της Παλλακωνικής. Το αφιέρωμα αφορούσε το σημαντικό ιστορικό γεγονός που έγινε στις 23-26/6 1826 όπου οι Μανιάτισσες απουσία των ανδρών που πολεμούσαν αλλού κατατρόπωσαν τις ορδές του Ιμπραήμ με τα δρεπάνια του θερισμού! Την Περιφέρεια Αττικής εκπροσώπησε η Μανιάτισσα κα Ευγενία Μπαρμπαγιάννη και χαιρετισμούς απεύθυναν η Πρόεδρος της Προναίας Αθηνάς κα Σοφία Μιχαλοπούλου, ο Πρόεδρος του Κοσμόπολις κ. Κυριάκος Κόκκινος και την κεντρική ομιλία παρουσίασε ο Πρόεδρος του Συνδέσμου Απανταχού Λακώνων κ. Αντώνης Ξεπαπαδάκος. Η χορωδία Εν Ωδαις με μαέστρο τον κ. Γιώργο Ντόβολο λάμπρυνε την εκδήλωση με πλούσιο ρεπερτόριο από παραδοσιακά ιστορικά μανιάτικα τραγούδια.
![](https://pronaia-athina.gr/wp-content/uploads/2023/07/347621210_269936579016003_8958602895376670021_n.jpg)
![](https://pronaia-athina.gr/wp-content/uploads/2023/07/347583955_269893445686983_397032914176567950_n.jpg)
![](https://pronaia-athina.gr/wp-content/uploads/2023/07/347559390_269893539020307_3315182752087562754_n.jpg)
![](https://pronaia-athina.gr/wp-content/uploads/2023/07/347415818_269893315686996_3353853784603285467_n.jpg)
![](https://pronaia-athina.gr/wp-content/uploads/2023/07/347399672_269893485686979_430254013695976915_n.jpg)
![](https://pronaia-athina.gr/wp-content/uploads/2023/07/347387544_269893575686970_4954583855654848709_n.jpg)
![](https://pronaia-athina.gr/wp-content/uploads/2023/07/347409435_269893599020301_4082419196501915832_n.jpg)
![](https://pronaia-athina.gr/wp-content/uploads/2023/07/347419490_269893635686964_6882010217943008940_n.jpg)
![](https://pronaia-athina.gr/wp-content/uploads/2023/07/347599299_269893269020334_6036912466779676176_n.jpg)